TEOG Matematik Başarısını Artıracak Yaz Tatili Tavsiyeleri

Matematik dersi işlem ağırlıklı bir ders olmasına karşın içerisinde okuduğunu anlama – aşamalı ilerleme – problem çözme basamakları bulunur. Bu yüzden matematik dersi sistemli çalışmayan öğrencileri zorlayan bir derstir.

Matematik dersi çalışan öğrenciler öncelikle devamsızlık konusunda dikkat etmelidir çünkü art arda kaçırılan matematik derslerini telafi edemezlerse hem kaçırılan konuyla ilgili hem de bu konuyla ilgili olan devamındaki konularda öğrenci açısından verim sağlanamaz.

Bu yüzden matematik dersi için okula devam önemlidir.

İlkokuldan ortaokul son sınıfa kadar matematik dersinde işlenen konular birbirinin alt yapısını oluşturacak şekilde aşamalılığa sahiptir. Bu yüzden özellikle 8.sınıfa gelmiş bir öğrenciden temel konularda bazı yeterlilikler beklenir. Dört işlem bunların en başında olanıdır ve bununla birlikte 5-6 ve 7.sınıflarda işlenen önemli konuların da belli seviyede öğrenci tarafından yapılabiliyor olması matematikteki başarıyı artıracaktır.

Bu durumda başarısı düşük öğrenciler öncelikle bazı konulara vakit ayırarak bu konulardaki eksikliklerini tamamlamalıdır(*1).

Bu konulara hakim başarısı daha iyi olan öğrenciler de bu tekrarı yaptıktan sonra yeni konu için çalışmalara başlamalıdır. TEOG konusunda eğer öğretmen konuyu anlatmadan önce öğrenci konuyla ilgili çalışmalar yapar ve belirli seviyede ilerlerse TEOG’da matematik açısından öğrenciyi zorlayacak bir durum yaşanmayacaktır.

Bununla birlikte 3 aylık yaz tatilinin tamamını ders çalışarak dersten sıkılmak yerine 3 aylık tatilin 1 veya en fazla 2 aylık bölümünde günlük belirli süreler içerisinde planlı bir şekilde matematik çalışmalıdır.

Matematikte başarı bol soru çözmekten geçer. Bu yüzden konulara ilişkin olabildiğince fazla sayıda ve fazla çeşitte soru çözmek önemlidir. Bu konuda da sitemiz teogogrenci.com sizlere konu anlatımı, deneme sınavları ve çıkmış sorularla birlikte yardımcı olacaktır.

 

(*1)8.sınıf öğrencisi için şu konulara hakimiyet önemlidir:

  • Tamsayılarla 4 işlem (7.sınıf)
  • Rasyonel sayılarla 4 işlem (7.sınıf)
  • Rasyonel sayının ondalık karşılığını bulma (7.sınıf)
  • Ondalık sayıyı rasyonel yazma (7.sınıf)
  • Üslü ifadeler (7.sınıf)
  • Çarpanlar ve Katlar (6.sınıf)